Safety Notice

The security and privacy of our customers' information is a matter of priority in our virtual store.

At this point, the most important measures we take are SSL and Virtual POS technologies.

SSL is a technology that encrypts the data flow on the internet with mathematical algorithms that are very difficult to decipher (these passwords also change during each data flow) and confirms the real identity information of the party providing secure data communication. 128 bit SSL certificates are used on our site. During your shopping payments, our website automatically activates the security system. If the address of the page you are on starts with "https://" and a lock icon appears in the lower right corner of your web browser window, you can understand that the security system is active. When this system is active, all the information you enter through the forms on our site is transmitted in an encrypted form, which prevents external threats from accessing this data transfer.

Virtual POS technology, on the other hand, is used for "security of credit card information", which is the most sensitive issue in online shopping. The card information you entered in this system is transmitted directly to the bank via the encrypted SSL channel mentioned above, it is approved by the bank system and our website can complete your shopping when it receives this approval from the bank. Your credit card information is never forwarded to any institution other than your bank.

SSL and Virtual POS technologies work together to ensure the security and confidentiality of the information of our valued customers. Absolutely all of your credit card information is not recorded during and after the transaction through our site. All information is automatically deleted at the end of the process.

IN TURKISH 

Müşterilerimizin bilgilerinin güvenliği ve gizliliği sanal mağazamızda öncelikli olarak önem verdiğimiz bir konudur. Bu noktada aldığımız en önemli önlemler SSL ve Sanal POS teknolojileridir. 

SSL, internet üzerindeki veri akışını çözümlemesi çok zor matematiksel algoritmalarla şifreleyen (bu şifreler her veri akışı gerçekleştiği sırada da değişmektedir) ve güvenli veri iletişimi sağlayan tarafın gerçek kimlik bilgilerini doğrulayan bir teknolojidir. Sitemizde 128 bitlik SSL sertifikaları kullanılmaktadır. Alışveriş ödemeleriniz sırasında web sitemiz otomatik olarak güvenlik sistemini aktif hale getirmektedir. Bulunduğunuz sayfanın adresi "https://" ile başlıyorsa ve web tarayıcı pencerenizin sağ alt köşesinde bir kilit simgesi görünüyorsa güvenlik sisteminin aktif olduğunu anlayabilirsiniz. Bu sistem aktif olduğunda sitemizdeki formlar üzerinden gireceğiniz tüm bilgileriniz şifrelenmiş olarak aktarılır ve bu da dış tehtidlerin bu veri aktarımına erişimini engeller. 

Sanal POS teknolojisi ise internet üzerinde yapılan alışverişlerde en hassas konu olan "kredi kartı bilgilerinin güvenliği" için kullanılır. Bu sistemde girdiğiniz kart bilgileriniz biraz önce bahsedilen şifreli SSL kanalıyla direk olarak bankaya iletilir, banka sistemi tarafından onaylanır ve web sitemiz bu onayı bankadan aldığında alışverişinizi tamamlayabilir. Kredi kartı bilgileriniz kesinlikle bankanız dışında herhangi bir kuruma iletilmemektedir.
SSL ve Sanal POS teknolojileri birarada çalışarak siz değerli müşterilerimizin bilgilerinin güvenliğini ve gizliliğini sağlamaktadır. Sitemiz üzerinden işlem yaparken ve işlem sonrasında kesinlikle kredi kartı bilgilerinizin tamamı kaydedilmez. İşlem bitiminde tüm bilgiler otomatik olarak silinir.